Середа, 22 Січня, 2025

Земельний скандал на мільйон: депутатська “династія” Ткаленко забудовує Білу Церкву

Усі ми чули про міражі — оптичну ілюзію, коли бачиш те, чого насправді немає. Але у Білій Церкві викривачам вдалося зафіксувати “міраж навпаки” — ситуацію, коли те, що має бути згідно з документами, насправді відсутнє. Це історія про будинки-“привиди”, які існували лише на папері і, ймовірно, стали інструментом для майже легального привласнення комунальної землі місцевими депутатами – Євгеном та Мариною Ткаленко. Наразі за фактом несанкціонованої забудови цих ділянок відкрито кримінальне провадження.

Хто забудовує місто на Київщині і в який спосіб комунальні землі опиняються у приватних руках? Та як подружжя депутатів Ткаленків могло скористатись владними повноваженнями задля збагачення? Подробиці – у масштабному журналістському розслідуванні команди СтопКору.

Початок розслідування: будівництво на Спартаківській, 3

Увагу розслідувачів СтопКору привернув житловий комплекс, що будується за адресою Спартаківська, 3 у Білій Церкві. З першого погляду, це звичайний будівельний майданчик: робота йде повним ходом, підйомні крани працюють, робітники виконують свої завдання. Однак уже перші спроби журналістів дізнатися більше викликали чимало запитань.

Будівництво по вул. Спартаківська, 3

На телефонний дзвінок за вказаним у документах номером журналісти не отримали жодної відповіді. Відділи продажу інших ЖК міста також заперечували свою причетність до будівництва.

– Добрий день! Центр продажу слухає вас.

– Добрий день! Мені сказали, що можу у вас спитати з приводу купівлі квартири на Спартаківській, 3.

– Хто вам сказав?

– Прораб.

– Ні, немає такої інформації. Вона неправдива, продажів немає.

Цей діалог, як і відсутність чіткої інформації, породив нові підозри: якщо продажі не ведуться, то чиїм коштом фінансується будівництво? Чи це благодійний проєкт, чи тут ховається щось більше?

Як працювала схема: реєстрація будівель, що не існували

Ключовий елемент схеми — три нежитлові будівлі загальною площею 126 кв. м, які були зареєстровані на ділянці у 2021 році. Аналіз супутникових знімків за допомогою Google Earth показав, що насправді цих будівель ніколи не існувало.

Будмайданчик на Google Earth
  • Літо 2020 року: ділянка заросла чагарниками.
  • Березень 2021 року: ділянку розчистили, очевидно, готуючи до будівництва.
  • Вересень 2021 року: згідно з технічними документами, на ділянці “з’явилися” три будівлі.
  • 2022 рік: будівлі “знесли” за заявою власника.

Ці “будинки-примари” були використані як інструмент для передачі земельної ділянки площею 3700 кв. м у приватну власність. При цьому ключові документи, які могли б підтвердити реєстрацію будівель, загадково зникли з архівів Київського обласного бюро технічної інвентаризації. Це також може свідчити про навмисну спробу приховати сліди.

Хто стоїть за ймовірно земельною “схемою”? Сліди ведуть до депутатської родини Ткаленків.

На момент оформлення “оборудки” власниками ТОВ “МІСЬКБУД БЦ” були депутати Білоцерківської міськради Євген і Марина Ткаленки. Вони, найімовірніше, і є центральними фігурами цієї історії. Та коли розпочалося кримінальне провадження, землю оперативно переоформили на батька Євгена — Михайла Ткаленка. Однак цей крок не змінив суті викритої стопкорівцями схеми.

Чинний власник фірми Михайло Ткаленко

Журналісти виявили, що родина Ткаленків має широкі політичні зв’язки. У виборчому списку партії “Сила і честь” на місцевих виборах 2020 року були вказані Євген, Марина та їхній брат Олександр. Разом з ними до списку входили інші особи, які прямо чи опосередковано пов’язані із забудовниками Білої Церкви.

СтопКор отримав підтвердження, що обоє у парі були депутатами
Марина та Євген Ткаленки разом балотувались в депутати

Завдяки своїм політичним зв’язкам депутати могли впливати на ухвалення рішень у міській раді, що дозволило їм отримати доступ до комунальної землі“, – припускають розслідувачі.

Нині, за даними Держреєстру речових прав, орендарем земельної ділянки виступає ОК “ЖБК ГЕТЬМАН”. У паспорті обʼєкта про “МІСЬКБУД БЦ” – ані слова. Генеральний підрядник – “ЖИТЛОБУД БЦ”. Тобто вже новий гравець, але зі співзвучною назвою. Та й власник той самий – Євген Ткаленко. Безпосередньо з ним поспілкуватися журналістам не вдалося. Та поки тривало фільмування біля будівельного майданчика, до команди СтопКору підійшов чоловік і представився… власником ЖК.

Схема переоформлення землі
Паспорт об'єкта
Чоловік назвався власником ЖК

Наступний пункт розслідування – офіс основного так би мовити забудовника нашого загадкового ЖК. Медійники вирушили за адресою “МІСЬКБУД БЦ.” Цікавий збіг: тут же розмістилась і фірма “ЖИТЛОБУД БЦ”. А коли журналісти попросили в охоронця поспілкуватися з керівником, той одразу кинувся телефонувати Ткаленку.

Бенефіціаром структури є Олександр Ткаленко
Генпідрядник ТОВ ''ЖИТЛОБУД БЦ''
ТОВ ''ЖИТЛОБУД БЦ''
Керівник Ткаленко Євген Михайлович

Ще одна важлива дійова особа – держреєстраторка із села Фурси.

Державна реєстраторка Тетяна Майорко стала ще однією ключовою ланкою в реалізації схеми. Саме вона оформила всі необхідні документи, які дозволили передати ділянку у приватну власність. Проте під час спроби взяти коментар пані Майорко різко відмовилася спілкуватися зі знімальною групою СтопКору.

Вона заявила: “Ви зарвалися до мене в обідню перерву. Я не хочу, щоб ви мене знімали, бо я згоди не давала“.

Змістовного діалогу з держреєстраторкою не вийшло

Так само журналісти поки не дізналися деталей у Білоцерківській міськраді. Мер давно відсутній, бо після відкриття кримінального провадження проти нього по іншій справі він вирішив долучитися до лав ЗСУ. Тому є лише ось така відповідь на запит: “19 березня 2021 року. Будівництво торгово-офісних будівель по вул. Спартаківській, 3 в м. Біла Церква Київської області. ТОВ “Міськбуд БЦ”, керівник Ткаленко Євген Михайлович“.

У міській ради журналісти так і не отримали відповіді

Зрештою прокуратура домагалася арешту земельної ділянки, щоб припинити будівництво. Але суддя Світлана Дорошенко, яка розглядала справу, дозволила продовжити будівництво, заблокувавши лише операції з продажу ділянки.

Суддя, яку свого часу навіть не допустили до кваліфікаційного оцінювання, фактично дала забудовникам зелене світло, “заблокувавши” все… окрім будівництва. Тому воно і триває“, – зазначає журналістка.

Громадська реакція: містяни обурені несанкціонованою забудовою.

Місцеві активісти неодноразово зверталися до правоохоронних органів з вимогою провести розслідування. Але реальних дій проти винних поки що немає. Попри кримінальні провадження, будівництво триває.

Ця історія — яскравий приклад того, як політичні зв’язки можуть допомагати зловживати владними повноваженнями. Адже, ймовірно, використовуючи фіктивні документи, депутатське подружжя Ткаленків фактично отримало контроль над земельною ділянкою в центрі Білої Церкви.

Журналісти СтопКору закликають громадськість, правоохоронні органи та місцеву владу до активних дій. Лише прозоре розслідування та покарання винних можуть відновити справедливість. Ми продовжуватимемо стежити за розвитком подій та інформуватимемо про нові деталі. І вже готуємо до виходу наступну серію розслідування подій у Білій Церкві – далі буде.

Схожі статті