Співвласник “Української бронетехніки” Владислав Бельбас причетний до масштабної корупційної схеми, пов’язаної з розробкою програмного забезпечення “Дзвін-АС” для Збройних Сил України. Унаслідок цієї схеми було розтрачено 239 млн гривень державних коштів.
Редакція 368.media отримала матеріали розслідування детективного бюро Absolution, які свідчать про численні порушення під час розробки автоматизованої системи управління бойовими діями “Дзвін-АС”. У грудні 2022 року міністр оборони Олексій Резніков заявив, що ця система офіційно прийнята на озброєння ЗСУ. Однак від самого початку проєкт супроводжували численні скандали.
У 2016 році Міністерство оборони уклало контракт із компанією ТОВ “Еверест Лімітед” на суму 722,6 млн гривень для розробки автоматизованої системи управління військами. Проте розслідування виявило, що компанія не мала відповідного досвіду в цій сфері. За даними слідства, вона отримала контракт завдяки лобіюванню з боку посадовців Міноборони.
Замість створення власного програмного забезпечення “Еверест Лімітед” закупила вже готові програмні продукти у афілійованих компаній:
Це призвело до зайвих витрат бюджету на 239 млн гривень, з яких:
Слідство встановило, що значна частина бюджетних коштів, отриманих “Еверест Лімітед”, була перерахована на рахунки пов’язаних компаній:
Ці компанії фактично виступали посередниками, отримуючи гроші за продукцію та техніку, яка не відповідала умовам контракту.
Внутрішній аудит Міноборони виявив численні порушення в рамках проєкту:
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) відкрило кримінальне провадження за статтями 191, 364-1, 425 та 426-1 КК України. Спочатку підозри отримали:
Нещодавно підозри також оголосили:
Читайте також: Корупція в Генштабі: НАБУ викрило схему розкрадання сотень мільйонів на розробці системи «Дзвін-АС»
Слідство поки не розглядає роль інших бенефіціарів, але розслідування показує, що за лобіювання компанії стоять високопосадовці. Зокрема, ТОВ “Сучасні комунікаційні рішення” (створене у 2016 році – одночасно з підписанням контракту з МОУ), має спільних власників із “Еверест Лімітед”:
НАБУ також підозрює Владислава Бельбаса у справі №52017000000000889 щодо корупції у держкомпанії “Спецтехноекспорт”. Його підозрюють у розтраті державних коштів разом із:
За даними НАБУ, у 2009 році “Спецтехноекспорт” уклав угоду з іноземною компанією Global Marketing SPLTD на супровід контракту з Індією. Українське підприємство мало поставити військову продукцію для Міноборони Індії, але послуги посередника були фіктивними. “Спецтехноекспорт” перерахував 2,22 млн доларів на рахунок Global Marketing SPLTD у банку Noor Islamic Bank (ОАЕ), що завдало державі значних збитків.
Після розкриття корупційної схеми “Еверест Лімітед” перереєстрували на громадянина Узбекистану Шохрубека Карімова. З листопада 2023 року компанія змінила назву на ТОВ “Комторгпром” і переїхала до Запоріжжя.
Справа НАБУ щодо встановлення всіх бенефіціарів угоди ще далека до завершення. Проте вже зараз зрозуміло, що “Еверест Лімітед” та пов’язані з нею особи причетні до масштабного розкрадання бюджетних коштів під прикриттям оборонного замовлення.
Начальник відділу Київської митниці Валерій Чіхін задекларував значні валютні заощадження, але не вказав жодного об’єкта…
Контрабандисти в Одесі використовують схеми експорту сільгосппродукції для відмивання коштів, транспортуючи продукцію сумнівного походження до…
Останні місяці міський голова Ірпеня Олександр Маркушин переживає складний період. Уже майже три місяці він…
Завідувач сектору з питань дотримання прав і свобод відділу взаємодії з правоохоронними органами Дніпропетровської обласної…
Поява екссекретаря Київської міської ради часів Леоніда Черновецького Олеся Довгого на благодійному заході спричинила хвилю…
Засновник адвокатського об’єднання «Дефенсорес», колишній заступник голови Державного бюро розслідувань (ДБР) і експрокурор Олександр Бабіков…