Медико-соціальний реванш: Як ліквідовані МСЕКи повертають зарплати через суд

Минулий рік країна завершила гучними «МСЕК-скандалами». Часом вони навіть затьмарювали у стрічках новин воєнні події. Найгучнішою фігурою стала ексголовна лікарка Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа, у квартирі якої силовики знайшли кілограми валюти. Пояснення їхнього походження шукають уже п’ятий місяць.

На тлі цього уряд пішов на радикальний крок – ліквідував інституцію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Але частина їхніх колишніх працівників не збирається здаватися. Вони ведуть боротьбу за свої права, а точніше – за невиплачену зарплату.

Судові баталії у Вінниці

Яскравим прикладом стала Вінницька область. На початку весни 2025 року 11 колишніх працівників місцевих МСЕКів подали позови до суду, вимагаючи повернення невиплаченої зарплати… за 2022 рік. Чому вони мовчали два роки? Відповідь частково дала медсестра Галина Качан, яка працювала у Вінницькій МСЕК №2. Вона пояснила: «Коли почали ліквідовувати МСЕКи, лікарі та медсестри пішли до суду. Я теж подала позов. На той момент вже було відомо, що головний лікар виграв суд».

Цим «головним лікарем» виявився Віктор Власюк – терапевт обласної МСЕК №1, який понад десять років очолював головний центр медико-соціальної експертизи Вінниччини. Торік його діяльності було присвячене масштабне журналістське розслідування «Королі та королеви МСЕК. Як працювала «Вінницька фабрика інвалідності».

10 грудня 2024 року Власюк виграв суд проти Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи. Суд постановив, що йому не виплачувалася підвищена зарплата, затверджена урядом з 1 січня 2022 року. Внаслідок цього він недоотримав 105,1 тис. грн. Суд погодився з його вимогами, але виплатив компенсацію лише за шість місяців.

У лютому 2025 року апеляційний суд також став на бік Власюка, що надихнуло інших лікарів та медсестер МСЕКів подати аналогічні позови.

«Ну скажіть, як прожити на пенсію у 4 тис. грн?»

Слідом за Власюком до суду звернулася Інна Химерик – колишня голова Гайсинської міжрайонної МСЕК. Вона подала позов 7 січня 2025 року, а вже 28 лютого святкувала перемогу. Однак на запитання журналістів, чому два роки не висувала жодних претензій, вона відповіла ухильно:

– Мені сказали подати позов.

– Хто саме? – поцікавилися журналісти.

– Яка різниця? Я не буду це коментувати.

Химерик заявила, що її мотивами були фінансові труднощі: «Ну скажіть, як прожити на пенсію 4 тис. грн?». Однак її електронна декларація за 2024 рік свідчить, що лікарка отримала 317 тис. грн доходу, з яких 248,6 тис. грн – зарплата, а 51,5 тис. грн – пенсія.

Галина Качан також виграла суд, хоча й не змогла назвати суму, яку хоче стягнути. А лікар Дмитро Марусяк, який працював у Вінницькій міській МСЕК №2, спочатку подав позов, але згодом несподівано відкликав його, заявивши: «Враховуючи те, що зараз твориться, вирішив, що можу обійтися без цих грошей. Нехай вони підуть на кращі цілі».

Юридичні нюанси та фінансові махінації

Головним каменем спотикання стало підвищення зарплат медпрацівникам з 12 січня 2022 року. Згідно з урядовою постановою, лікарі мали отримувати 20 тис. грн, а медсестри – 13,5 тис. грн. Проте ця норма поширювалася лише на заклади охорони здоров’я з відповідною ліцензією.

Як з’ясувалося, протягом 2022 року Вінницький обласний центр медико-соціальної експертизи такої ліцензії не мав. Лише з 15 березня 2023 року лікарям та медсестрам почали нараховувати зарплати відповідно до урядової постанови. Це пояснює, чому у 2022 році їм не виплачували підвищені оклади.

Представник комісії з реорганізації МСЕКів Віталій Попроцький заявив, що обласна влада оскаржуватиме рішення судів у апеляції. Він також наголосив, що всі позови лікарів є ідентичними, що свідчить про можливу змову. Хто за цим стоїть – залишається відкритим питанням.

Журналістський вплив на судові процеси

Цікаво, що 27 січня 2025 року сталися дві події: представниця Вінницької ОВА Ольга Задорожна відповіла журналістам на запит щодо зарплатних позовів, а того ж дня облдержадміністрація подала першу апеляційну скаргу у справі Віктора Власюка. Це була перша офіційна реакція влади на ситуацію.

Виходить, що саме медійний резонанс змусив чиновників нарешті діяти. Тепер залишається чекати, чи зможе влада довести свою позицію у Верховному Суді та зупинити лавину судових позовів від ліквідованих МСЕКів.

Читайте також: Мільйонерка з МСЕК Львівщини задекларувала статую Богородиці

superadmin

Recent Posts

Начальник Київської митниці Валерій Чіхін декларує валюту, але не має нерухомості: усе майно на дружині

Начальник відділу Київської митниці Валерій Чіхін задекларував значні валютні заощадження, але не вказав жодного об’єкта…

10 години ago

Одеські контрабандисти цигарок відмивають кошти через «зернові» схеми з ОАЕ

Контрабандисти в Одесі використовують схеми експорту сільгосппродукції для відмивання коштів, транспортуючи продукцію сумнівного походження до…

10 години ago

Мер Ірпеня Олександр Маркушин під домашнім арештом: звинувачення у махінаціях із гуманітарними авто

Останні місяці міський голова Ірпеня Олександр Маркушин переживає складний період. Уже майже три місяці він…

16 години ago

Посадовець Дніпропетровської ОДА Герман Масяйкін приховав майно на 6,04 млн грн

Завідувач сектору з питань дотримання прав і свобод відділу взаємодії з правоохоронними органами Дніпропетровської обласної…

16 години ago

Поява Олеся Довгого на благодійному заході викликала обурення через його корупційне минуле

Поява екссекретаря Київської міської ради часів Леоніда Черновецького Олеся Довгого на благодійному заході спричинила хвилю…

16 години ago

Ексзаступник глави ДБР Олександр Бабіков три роки ухилявся від сплати аліментів

Засновник адвокатського об’єднання «Дефенсорес», колишній заступник голови Державного бюро розслідувань (ДБР) і експрокурор Олександр Бабіков…

16 години ago