Ексвласник «Дельта Банку» Микола Лагун: зв’язки з Росією та сумнівні активи в Криму

Колишній власник збанкрутілого 10 років тому “Дельта Банку” Микола Лагун десятиліттями викачував з фінустанови кошти на оффшорні рахунки в інтересах соратника Володимира Путіна, голови Російського фонду прямих інвестицій Кіріла Дмітрієва, з яким він мав бізнес і на кошти якого, ймовірно, розбудовував фінустанову. Крім цього, він також контролює низку інших активів, які становлять інтерес для Росії. Про це йдеться в публікації видання KP.UA.

Видання наводить докази глибоких звʼязків Лагуна з росіянами: у 1988-1991 роках він навчався у Київському вищому загальновійськовому командному двічі Червонопрапорному училищі на факультеті розвідки, одночасно з ним навчались нинішні російські воєнначальники, які внесені до списків воєнних злочинців. Наприклад, учасник захоплення Криму, командир 45-ї окремої бригади спецпризначення Вадим Паньков, активний учасник подій на Донбасі 2014 року, полковник спецназу ГРУ ГШ ВСРФ, герой Росії Валерій Скороходов та інші.

В середині 2000-х, коли в Україні зʼявився “Дельта банк”, його назвали ймовірно за аналогією з російською  Delta Private Equity, це компанія Кіріла Дмітрієва. Інша компанія — Icon Private Equity фактично володіла ⅔ фінустанови. Видання нагадує, що з 2011 року Дмітрієв уже не просто приватний інвестор з російським паспортом. Він очолює найбільший державний інвестфонд Росії – Російський фонд прямих інвестицій. Також він член ради директорів компаній  “Сколково”, “Транснефть”, “Ростелеком”, РЖД і Газпромбанку, член наглядової ради алмазодобувної компанії “Алроса”. Його дружина Наталія Попова є близькою подругою дочки Владіміра Путіна — Катерини Тихонової, а з її колишнім чоловіком Кірілом Шамаловим Дмітрієв обговорює особисті і бізнесові справи.

Журналісти нагадують, що ще однією спільною інвестицією Дмітрієва і Лагуна стало скандальне котеджне містечко “Олімпік-Парк” на Житомиській трасі за 20 км від Києва. На ділянці у 290 га мали побудувати понад 1 тис. котеджів площею від 150 до 350 кв м. Компанії обох сторін – ТОВ “Девелопеська компанія “Європа” Лагуна та ТОВ “Траверз-Буд” Дмітрієвих зареєстрували в одному офісі. Тільки від продажу земельних ділянок, за попередніми оцінками, партнери виручили щонайменше $23 млн. Проте через фінансову кризу і недосконале планування проєкт зупинили в 2009 році, а кошти інвесторів розчинилися. Порушено кримінальну справу, а на майно накладено арешти”, — йдеться в статті. Коли Дмітрієва призначили головою РФПІ, сторони знайшли “підставного” власника на частку росіянина. Ним несподівано став скандальний депутат від Партії регіонів Владислав Лукʼянов, який публічно заявив, що готовий інвестувати в розвиток містечка.

Крім очевидних ділових звʼязків з оточенням Путіна, екс-банкір продовжує володіти низкою активів в Криму. Це, зокрема, готельний, будівельний бізнес, обʼєкти туристичної інфраструктури, а також агрокомпанії. Наприклад, ТОВ “Севастопольский” є одним із найбільших підприємств АПК в Криму (в обробітку компанії перебуває: 520 000 кв м теплиць та виробничих площ, 500 гектарів поливних земель та більше 1500 гектарів землі). З жовтня 2022 відсутність громадянства РФ у власників бізнесу є підставою для експропріації їхнього майна окупаційною владою. Коли у 2022-2023 “госсовет Крима” формував список активів, які належать переважно українським громадянам і підлягають “націоналізації” окупаційною владою, під експропріацію потрапили майно багатьох українських олігархів, але це не торкнулось активів Миколи Лагуна.

“Тож постає питання: а чи немає у Миколи Лагуна російського паспорта?”, — пише видання. Попри давнє проживання у Відні, адвокати Лагуна беруть участь у численних судових спорах на території окупованого півострова впродовж 2021 — 2022 років. “А це означає, що Лагун, по-перше, сам визнає російські закони, по-друге, якимось чином допущений до судових процесів за цими законами. Що фактично неможливо без наявності російського громадянства”, — додають автори.

superadmin

Recent Posts

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити 9,6 млн грн штрафу за порушення…

5 години ago

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за підозрою в незаконному збагаченні на суму…

5 години ago

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в корупції та зв’язках із…

5 години ago

Учасники корупційної схеми в Білгород-Дністровському суді уклали угоду з САП

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості п’ятьох учасників корупційної схеми в Білгород-Дністровському…

6 години ago

Ексрадник Резнікова вийшов під заставу у справі про розкрадання $10 млн на формі для ЗСУ

Колишній радник міністра оборони Роман Баликін, якого підозрюють у причетності до розкрадання $10 млн при…

6 години ago

Столична прокурорка Вікторія Гончарова незаконно користується елітним Bentley Bentayga

Прокурорка управління нагляду за додержанням законів Нацполіцією Київської міської прокуратури Вікторія Гончарова (Краєвська) не декларує…

4 дні ago