Нещодавно ЗМІ повідомили, що ДТЕК Ріната Ахметова планує виплатити акціонерам майже мільярд гривень дивідендів. Ця новина викликала обурення на тлі підвищення тарифів на електроенергію та прохань про міжнародну допомогу. Проте інформація потребує уточнення: йдеться лише про одну компанію групи – АТ «ДТЕК Одеські електромережі». Але навіть це відкриває питання про справжні масштаби прибутків ДТЕК та їхнє походження.
Джерелом стала інформація з сайту «ДТЕК Одеські електромережі». У 2024 році компанія отримала 1,278 млрд грн прибутку, із яких 961,4 млн грн планують виплатити як дивіденди. Помилка ЗМІ полягала в тому, що це приписали всій групі ДТЕК, а не одному підрозділу. Проте факт залишається: лише одеська філія, що працює в регіоні з частими перебоями електрики, заробила понад мільярд. Що ж тоді відбувається в інших регіонах, де обстрілів менше?
Звітність більшості компаній ДТЕК і самої групи недоступна. Останній звіт за 2020 рік показує валовий прибуток у 23,904 млрд грн, але податкова звітність за той же рік фіксує збитки – мінус 178,49 млн грн. За даними Опендатабот, у 2024 році вся група ДТЕК заробила лише 184,39 млн грн – удесятеро менше, ніж одеський підрозділ. Цифри не сходяться, і це породжує сумніви в їхній достовірності.
ДТЕК позиціонується як «українська» компанія, що відновлює енергетику. Працівники справді ризикують життям, але ДТЕК – це не лише Україна. Група працює у 24 країнах Європи, а її материнська компанія зареєстрована в Нідерландах. У 2025 році статки Ахметова, за Bloomberg, сягнули 6,2 млрд доларів – зростання на 2 млрд порівняно з 4 млрд у 2024 році за Forbes. ДТЕК приносить йому близько 1,5 млрд доларів.
Україна у 2024 році отримала понад 1 млрд євро західної допомоги на енергетику, значна частина якої йде через ДТЕК. При цьому сама компанія інвестувала лише 720 млн грн у ремонт ТЕС у січні-лютому 2025 року – сума, що блякне на тлі дивідендів одного підрозділу.
Виплата 961,4 млн грн дивідендів «ДТЕК Одеські електромережі» перевищує заявлені інвестиції в енергетику. Водночас тарифи на електроенергію вже непосильні для багатьох українців, а їхнє підвищення планується попри війну. Обіцянки «мораторію» виглядають порожніми, коли прибутки компанії та її власника зростають.
ДТЕК Ахметова заробляє мільярди, виплачує дивіденди та отримує західну допомогу, але звітність залишається непрозорою. Якщо один підрозділ на Одещині приносить 1,3 млрд грн, то загальні масштаби прибутків можуть бути вражаючими. На тлі війни та енергетичної кризи це ставить питання: хто насправді платить за успіх компанії – споживачі чи держава?
Начальник відділу Київської митниці Валерій Чіхін задекларував значні валютні заощадження, але не вказав жодного об’єкта…
Контрабандисти в Одесі використовують схеми експорту сільгосппродукції для відмивання коштів, транспортуючи продукцію сумнівного походження до…
Останні місяці міський голова Ірпеня Олександр Маркушин переживає складний період. Уже майже три місяці він…
Завідувач сектору з питань дотримання прав і свобод відділу взаємодії з правоохоронними органами Дніпропетровської обласної…
Поява екссекретаря Київської міської ради часів Леоніда Черновецького Олеся Довгого на благодійному заході спричинила хвилю…
Засновник адвокатського об’єднання «Дефенсорес», колишній заступник голови Державного бюро розслідувань (ДБР) і експрокурор Олександр Бабіков…