Бізнес на війні: як директор «Пуратос» Сергій Соловей уникає відповідальності за зв’язки з Росією

Бельгійська корпорація Puratos, що виготовляє продукцію для хлібопекарської та кондитерської промисловості, продовжує працювати одночасно в Україні та росії. Тут вона бере участь у схемі з ухилення від сплати податків та піариться на Фонді відновлення хлібної галузі України, а в рф – сплачує податки до російського бюджету та фінансує війну проти України.

Про це пише 190.today.

Директором українського дочірнього підприємства Puratos є Сергій Соловей. Він же очолив Фонд відновлення хлібної галузі України, який за три роки повномасштабного вторгнення надав допомогу лише одному підприємству. Виявилося, що воно повʼязане з одіозним «регіоналом» Святославом Піскуном. Детальніше – читайте у матеріалі.

Нещодавно журналісти «Апострофу» провели розслідування Харчі на крові. Як компанія Puratos продовжує працювати в Україні та заробляти в росії і знову звернули увагу низку міжнародних корпорацій, які не вийшли з російського ринку та продовжують вести бізнес на території України. Йдеться, зокрема, про LesaffrePuratos Group та Master Martini.

Ці компанії виготовляють та постачають продукцію для хлібопекарської та кондитерської промисловості до багатьох країн світу. Після повномасштабного вторгнення рф вони продовжують працювати в росії, сплачувати податки до російського бюджету та, вочевидь, не планують припиняти співпрацю з росіянами.

Заперечення, гнів, компроміс, депресія і прийняття – або ж примирення з ворогом

У 2022 році Всеукраїнська асоціація пекарів (ВАП) звернулася до так званих «інгредієнтних» компаній Lesaffre, Puratos Group та Master Martini з закликом вийти з ринку рф. Лист-звернення підписав президент Всеукраїнської асоціації пекарів, директор ТОВ «Київ Хліб» Юрій Дученко.

«Просимо прийняти рішення щодо того, який ринок ви плануєте розвивати у майбутньому – ринок європейської України чи ринок країни-агресора. Українські хлібопекарі, кондитери та суміжні компанії не можуть дозволити собі співпрацювати з компаніями, які продовжать вести свою діяльність у росії та наповнювати податками її бюджет у той час, як ці кошти «витрачаються» на смерті наших дітей. Тому ми готові масово відмовитися від використання вашої продукції та сервісів. Але сподіваємося знайти точки дотику та розуміння в цей надзвичайно складний для нас час», – йшлося в зверненні Всеукраїнської асоціації пекарів.

Звернення Всеукраїнської асоціації пекарів

Але днями його дружина Дученка Юлія, директорка ТОВ «Столичний пекарний дім», отримала дві відзнаки від Baking Awards with Lesaffre «за збереження українських традицій». Цинізму ситуації додає те, що про ці нагороди повідомило ТОВ «Київ Хліб», директор якого кілька років тому закликав Lesaffre «визначитися з позицією».

Скріншот з Фейсбук-сторінки Юлії Дученко

Збігом обставин це назвати важко. Або подружжя Дученків має дуже коротку памʼять, або вони «знайшли точки дотику та розуміння» з Lesaffre.

Юрій Дученко

До речі, у минулому році російські пропагандисти вміло використали заяви Юрія Дученка для поширення антиукраїнських наративів. Тоді президент Всеукраїнської асоціації пекарів заявив, що хліб в Україні може подорожчати на 30%, насамперед через відключення електроенергії. Відразу забіжимо наперед – тоді прогнози Дученка не справдились. Але росЗМІ радо підхопили новину та почали спекулювати на цій темі. Видання Russia Today дійшло висновку, що «у гонитві за мільярдами Зеленський уже продав усе зерно і підвищення цін на хліб – це саме від нестачі самого базового продукту». В підсумку пропагандисти взагалі заявили, що в Україні «мисливці на людей» будуть ловити та мобілізувати жінок і «мертвим хліб не потрібен».

Скріншот матеріалу російського пропагандистського видання Russia Today

Але повернемось до міжнародних компаній, які не поспішають виходити з російського ринку, бо не хочуть втратити прибутки, і водночас продовжують працювати в Україні. Окремої уваги потребує Puratos Group. Ця бельгійська корпорація працює у понад ста країнах світу, та продовжує працювати в Україні та рф.

Російське дочірнє підприємство приносить Puratos Group багатомільйонні прибутки

«Пуратос-росія» – дочірнє підприємство бельгійської Puratos, що вже 30 років працює на території рф. Російська донька приносить корпорації понад 120 мільйонів доларів прибутку. Згідно з даними платформи Leave-russia, Puratos має активів у росії на 64 мільйона доларів та щорічно сплачує 5 мільйонів податків до бюджету країни-агресора, і таким чином опосередковано фінансує війну проти України.

На території росії працює три заводи компанії, її філії розташовані у 7 найбільших містах країни. У всіх російських регіонах, а також у Таджикистані, Узбекистані та Вірменії працюють 45 компаній-дистриб’юторів. «Пуратос-росія» постачає свою продукцію до Грузії та Азербайджану. Наразі практично весь асортимент компанії (90%) випускається в рф.

Російський «Пуратос» входить до пʼятірки російських компаній з виробництва харчових продуктів за об’ємом виручки та посідає четверте місце. Хлібобулочні вироби є важливою складовою забезпечення, а одним із основних споживачів такої продукції сьогодні є російська армія. Тому цілком ймовірно, що продукція «Пуратос-росія» напряму або опосередковано може постачатися збройним силам рф.

При цьому компанія повністю адаптувалася до російського ринку та споживача. «Пуратос-росія» на своїх офіційних сторінках у соцмережах регулярно вітає росіян з днем росії та з днем перемоги.

Скріншоти з офіційної сторінки «Пуратос-росія» у російській соцмережі «вКонтакте»

Одразу після повномасштабного вторгнення, коли міжнародні підприємства почали масово виходити з російського ринку, директорка «Пуратос-росія» Наталя Петренко , що їхні партнери та постачальники шукають шляхи, як продовжувати бізнес у рф. Також вона заявила, що головний офіс Puratos Group «їх повністю підтримує». І, як бачимо, продовжує підтримувати досі.

Директорка «Пуратос-росія» Наталя Петренко

Українська донька Puratos Group використовується для підтримки репутації корпорації

В Україні також працює дочірнє підприємство Puratos – «Пуратос Україна». Українська компанія була заснована у 2005 році, її очолює Сергій Соловей. «Пуратос Україна», окрім постачання інгредієнтів для профільних компаній, також займається виробництвом хлібобулочних, кондитерських виробів і виробів із шоколаду. Завод «Пуратос Україна» був побудований на Одещині у 2016 році. Він має 3 виробничі лінії (маргарин, начинки та глазурі, сухі суміші) і виробляє близько 120 тис. т продукції на рік.

Українська донька не приносить Puratos великих прибутків, у той час як російський «Пуратос» є надприбутковим. Економісти та аналітики проаналізували фінансові звіти «Пуратос Україна» – в Україні компанія існує лише завдяки дотаціям і кредитам з Бельгії.

Але Puratos Group продовжує працювати в Україні не з економічних, а радше з репутаційних міркувань. Російська донька забезпечує бельгійцям стабільний дохід, від якого корпорація, звісно ж, не готова відмовитися. До того ж, прибутки від російського ринку можуть покривати збитки в інших регіонах. Водночас присутність в Україні важлива для збереження бренду, міжнародного іміджу та уникнення звинувачень у підтримці агресора. Бо вийти з українського ринку та залишитися працювати в рф – втрата репутації, партнерів і доступу до світового ринку.

А ще українська дочірня компанія дозволяє Puratos Group тримати «фундамент» для відновлення повноцінного бізнесу на території нашої держави після війни. Адже сьогодні через бойові дії мало хто готовий інвестувати в нові проєкти чи розвивати бізнес в Україні, тож збереження присутності – це спосіб не втратити позиції на перспективу.

Таким чином, Puratos Group балансує між прибутком і репутацією, намагаючись уникнути санкцій і критики, не втрачаючи вигоди з обох ринків. Фактично політика компанії – всидіти на двох стільцях. І аби втриматись на українському ринку, Puratos вигадала піар-хід.

Сумнівний фонд, який допоміг лише одному сумнівному підприємству

У 2022 році «Пуратос Україна» створила Фонд відновлення хлібної галузі України, заснований для матеріальної та технологічної підтримки українських підприємств хлібобулочної та кондитерської галузей, що постраждали внаслідок російської агресії. Директором Фонду став директор «Пуратос Україна» Сергій Соловей.

Жодних прозорих звітів Фонду про надання допомоги конкретним підприємствам, окрім одного, знайти не вдалося. Єдина компанія, яка реально отримала допомогу від Фонду у вигляді гранту на закупівлю зруйнованого обладнання – ТОВ «Чанта Маунт», що повʼязана з одіозним проросійським політиком, «регіоналом» і колишнім генеральним прокурором України Святославом Піскуном. Під час повномасштабної війни Піскун підігравав російській пропаганді та поширював фейки про Збройні сили України. До прикладу, він збрехав про втрати у 47-й бригаді ЗСУ. Головний сержант 47-й бригади Валерій Маркус одразу ж спростував слова «регіонала» і назвав їх брехнею.

Святослав Піскун і Віктор Янукович

ТОВ «Чанта Маунт» входила до вже збанкрутілої групи компаній ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції». У 2019-2020 роках ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції» вийшла зі структури власності всіх хлібокомбінатів, де володіла частками безпосередньо, а її місце посіла кіпрська компанія «Селебрер холдінг лімітед», що належить Світлані Піскун – дружині Святослава Піскуна. Співвласницею «Селебрер холдінг лімітед» є Чернишова Олена Миколаївна.

У жовтні 2020 року суд визнав ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції» банкрутом. Але власник ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції», екснардеп від «Блоку Юлії Тимошенко» Юрій Триндюк заздалегідь створив нову керуючу структуру – ТОВ «Хлібні інвестиції». У компанії заявили, що процедурабанкрутства ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції» жодним чином не стосується групи компаній ТОВ «Хлібні інвестиції» та не вплине на взаємовідносини між компаніями групи. Керівною компанією групи «Хлібні інвестиції» стало ТОВ «Хлібні інвестиції». До групи увійшли всі ті підприємства, що входили до ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції», зокрема й ТОВ «Чанта Маунт».

Незадовго до банкрутства ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції» кіпрська компанія «Селебрер холдінг лімітед» Світлани Піскун і Олени Чернишової вийшла зі складу його власників.

Скріншот з платформи Opendatabot. Світлана Піскун, Олена Чернишова та їхня кіпрська компанія «Селебрер холдінг лімітед» вийшли зі складу власників ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції» у березні 2020 року

Сьогодні Світлана Піскун формально не має відношення до ТОВ «Хлібні інвестиції» та ТОВ «Чанта Маунт» зокрема. Одноосібним власником ТОВ «Чанта Маунт» є її бізнес-партнерка Олена Чернишова. Їй же належать ще кілька компаній групи «Хлібні інвестиції»: ТДВ «Івано-Франківський хлібокомбінат» і ПрАТ «Теремно Хліб».

Скріншот з платформи Opendatabot. Власницею ТОВ «Чанта Маунт» є Олена Чернишова

Після банкрутства ТОВ «ХК «Хлібні інвестиції» журналісти повідомляли, що частки у різних підприємствах групи «Хлібні інвестиції» розподілені приблизно порівну між родинами Триндюка та Піскуна, які дружать уже кілька десятиліть. Таким чином, Світлана Піскун і досі може контролювати ТОВ «Чанта Маунт» та інші компанії групи «Хлібні інвестиції», хоча на папері вийшла з її складу.

Жодних інших здобутків, окрім як допомога повʼязаному з «регіоналом» Піскуном підприємству, Фонд відновлення хлібної галузі України не має. Чому Фонд вирішив допомогти саме ТОВ «Чанта Маунт» – невідомо. Адже за останніми даними, внаслідок російської агресії в Україні було зруйновано та призупинено діяльність близько 20% хлібозаводів, що призвело до колосальних збитків галузі та зменшення обсягів виробництва. Ба більше, президент «Всеукраїнської асоціації пекарів» Юрій Дученко заявляв, що донори та фонди дійсно обіцяють виплати постраждалим хлібним підприємствам, але на них можна розраховувати лише після закінчення війни. Отже надання гранту ТОВ «Чанта Маунт» в умовах повномасштабної війни – виняток, який виглядає особливо підозріло на тлі відсутності фінансуванні для інших учасників хлібного ринку.

Власниками Фонду відновлення хлібної галузі України є ТОВ «Пуратос Україна» та бельгійці Демане Іоланда-Кларісс (Demannez Yolande-Clarisse), Демане Патрік-Серж (Demannez Patrick-Serge), Демане Мішель-Жан (Demannez Michel-Jean), Демане П’єр-Клод (Demannez Pierre-Claude), Ван Белль Едді-Альфонс (Van Belle Eddy-Alphonse), Ван Белль Ріта-Дора (Van Belle Rita-Dora), Де Вілль Ерве-Жан (De Ville Hervé-Jean). Фактично саме ці особи профінансували підприємство, яке має звʼязки з родиною Піскунів.

Скріншот з платформи Opendatabot. Власники Фонду відновлення хлібної галузі України

Але навіщо «Пуратос Україна» створила Фонд відновлення хлібної галузі України? Зазначимо, що фонд є неприбутковою організацією, тобто він не приносить бельгійській корпорації жодного прибутку. Насправді ж створення Фонду може бути черговою спробою покращити репутацію на тлі співпраці з рф. Але такий маркетинговий хід виглядає абсурдно.

На сайті компанії зазначено, що «Пуратос Україна» усвідомлює особливу важливість харчової галузі для фізичного виживання людей і для збереження цивілізаційних, культурних, гуманістичних цінностей, таких як впевненість у завтрашньому дні та стабільний розвиток». І в той самий час материнська компанія заробляє гроші в рф і сплачує мільйонні податки до російського бюджету, третина якого спрямовується на армію росії, що щодня намагається знищити мирні українські міста.

Ще однією «перевагою» створення Фонду може бути бронювання працівників. Згідно ПостановиКабінету Міністрів України № 76 від 27.01.2023, працівники благодійних фондів, які здійснюють гуманітарну підтримку населення за сприяння міжнародних організацій, підлягають бронюванню, якщо їхня організація віднесена до критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

За даними платформи Opendatabot, у Фонді відновлення хлібної галузі України працює лише одна людина. Це, власне, директор Фонду та директор ТОВ «Пуратос Україна» Сергій Соловей. Наші джерела стверджують, що Соловей ухиляється від мобілізації, а у квітні цього року намагався списатися за станом здоровʼя. Чи не міг він використати посаду директора Фонду як шанс ухилитися від армії? Звісно, міг. Але навряд бельгійські керівники знають про його мотиви.

Сергій Соловей – директор ТОВ «Пуратос Україна» та Фонду відновлення хлібної галузі України

Хто може лобіювати інтереси «Пуратоса» в Україні?

ТОВ «Київ Хліб», яким керує вищезгаданий Юрій Дученко, належить Вʼячеславу Супруненку. Це – колишній зять ексмера Києва Леоніда Черновецького та рідний брат «регіонала» Олександра Супруненка. У 2016 році політконсультант Михайло Подоляк, який зараз є радником голови Офісу Президента, називав Вʼячеслава Супруненка «київською дояркою» – той збирав данину зі столичних бізнесменів та розставив своїх людей на ключові посади у київських органах влади, що дозволило йому повністю контролювати фінансові потоки та керувати міським господарством.

Вʼячеслав Супруненко

Цікавий факт: брати Супруненки фактично «віджали» ТОВ «Київ хліб» у громади Києва. Спочатку вони контролювали підприємство через офшорні компанії, зараз його кінцевим бенефіціарним власником є Вʼячеслав Супруненко. Дученко і Супруненко мають близькі дружні стосунки.

Але до чого тут «Пуратос»? У нашому розпорядженні опинився документ з переліком усіх українських компаній, яким українська донька «Пуратоса» постачає сировину. Нам стало відомо, що ТОВ «Київ Хліб» закуповує сировину у ТОВ «Пуратос Україна» через ТОВ «Закупівлі Ком», що також належить структурі Супруненка. Зокрема, йдеться про поліпшувач Intens Mold Control, солод ячмінний темний, фруктові начинки з різними смаками, кілька видів заквасок, борошно з пророщенної пшениці, глазур і багато інших інгредієнтів для хлібобулочних і кондитерських виробів.

Скріншот з платформи Opendatabot. Власники ТОВ «Закупівлі Ком»

Варто нагадати, що президент Всеукраїнської асоціації пекарів і директор ТОВ «Київ Хліб» Дученко дуже швидко забув про свій заклик до низки міжнародних корпорацій вийти з російського ринку і «подружився» з Lesaffre – однією з компаній з цього списку. Це може свідчити про його особисті інтереси у присутності Lesaffre в Україні.

Про аналогічний заклик до Puratos Group він, здається, також забув. У лютому 2024 року Всеукраїнська асоціація пекарів пропіарила ТОВ «Пуратос Україна».

Тоді Миколаївський хлібзавод №1 ввів в експлуатацію нову ротаційну піч Gimak DF – 113. У ВАП наголосили, що цьому посприяли партнери підприємства – ТОВ «Пуратос Україна» та його директор Сергій Соловей.

«Щиро дякуємо партнерам за допомогу. З новим обладнанням Миколаївський хлібозавод №1 випікатиме більше смачної хлібобулочної продукції та доставлятиме її до населених пунктів, що потерпають від російської агресії в Миколаївському та Херсонському регіоні», – йшлося в повідомленні організації.

Тільки ВАП чомусь не нагадала, що материнська компанія «Пуратоса», власне, фінансує російську агресію, від якої і потерпають українські підприємства.

Скріншот з Фейсбук-сторінки Всеукраїнської асоціації пекарів. Третій зліва – Сергій Соловей

Зауважимо, що Миколаївський хлібзавод №1 отримав допомогу саме від ТОВ «Пуратос Україна» та його директора Сергія Соловʼя, а не від Фонду відновлення хлібної галузі України. У такому випадку вже вдруге постає питання: навіщо ТОВ «Пуратос Україна» створювало Фонд? Оскільки підтримка постраждалому підприємству була надана напряму від компанії, а сам Фонд не демонструє реальної активності та прозорої роботи, це знову підштовхує до висновку, що його створення було лише елементом іміджевої кампанії

Подяка ТОВ «Пуратос Україна» і Сергію Соловʼю від Всеукраїнської асоціації пекарів також покращила імідж компанії у так званих хлібних колах. Фактично Юрій Дученко прорекламував компанію, яку закликав визначитися з позицією і вийти з російського ринку.

Дученко і Супруненко, схоже, з позицією визначились. Бізнесмени можуть бути зацікавлені в подальшій роботі Puratos Group на території нашої держави. Адже після закінчення війни це може принести їм конкретні вигоди – від нових контрактів і спільних проєктів до особистих бонусів, лояльності керівництва Puratos і підтримки їхнього бізнесу на міжнародному рівні.

У цьому випадку ігнорування присутності компанії на російському ринку виглядає не як випадковість, а як свідоме замовчування, що має на меті зберегти для себе зручного і вигідного партнера, незалежно від моральних чи політичних наслідків.

І Сергій Соловей від таких «спільних інтересів» тільки виграє. Завдяки такому захисту від Дученка і Супруненка він і далі керуватиме ТОВ «Пуратос Україна» і Фондом відновлення хлібної галузі України.

І ще один цікавий факт. Сергій Соловей публічно не прокоментував повномасштабне вторгнення рф. У квітні 2022 року на своїй сторінці у Фейсбук він оновив фото обкладинки. На малюнку зображено, як військовий руками зашиває прапор України. Це – єдина реакція Соловʼя на те, що росія почала обстрілювати українські міста ракетами.

Сторінка Сергія Соловʼя у Фейсбуці

Ухилення від сплати податків

У той час, як «Пуратос-росія» сплачує до російського бюджету мільйони, українська донька бере участь у схемі з ухилення від сплати податків. Згідно з судовими документами, ТОВ «Пуратос Україна» відіграє ключову роль як імпортер сировини – саме ця компанія завозить в Україну шоколад у вигляді дробсів, який потім використовується у схемі ухилення від сплати податків. Продукцію «Пуратос Україна» купували ТОВ «Солодощі Львівщини» та ТОВ «Чоколядовагра», після чого шоколад передавався на переробку до ТОВ «Шокоооооооолад». Після переробки реалізація готової продукції, а саме шоколадних виробів, документально оформлювалася від ТОВ «Солодощі Львівщини» та ТОВ «Чоколядовагра» на підконтрольних ФОП, які були створеніслужбовими особами вищевказаних підприємств за ціною на 53% нижчою від реальної ринкової ціни.

Після цього підконтрольні ФОПи, діючи за домовленістю з ТОВ «Солодощі Львівщини» та ТОВ «Чоколядовагра», здійснювали реалізацію шоколаду за реальною ринковою вартістю.

І хоча ТОВ «Пуратос Україна» не виглядає як організатор схеми, без підприємства ця схема б не працювала, бо саме воно постачало фігурантам справи ключову сировину. Таким чином, українська донька «Пуратоса» стала співучасником схеми з ухилення від сплати податків.

Зліва направо: Генеральний директор Puratos Group Пʼєр Тюссю (Pierre Tossut) і Голова Ради директорів корпорації Седрік Ван Белль (Cédric Van Belle)

Ми закликаємо генерального директора Puratos Group Пʼєра Тюссю (Pierre Tossut) і голову Ради директорів корпорації Седріка Ван Белля (Cédric Van Belle) припинити співпрацю з країною-агресором або ж вийти з українського ринку. Також звертаємось до Служби безпеки України з вимогою перевірити діяльність «Пуратос Україна» на території нашої держави, а також очільника компанії Сергія Соловʼя, який може бути співучасником схеми з ухилення від сплати податків.

Окремо хочемо звернутися до українських виробників хлібобулочних і кондитерських виробів з закликом припинити співпрацю з українським підприємством «Пуратос Україна», допоки корпорація не визначиться з позицією. З огляду на діяльність «Пуратоса» в рф, продовження співпраці з його українською донькою – це ризик для національної безпеки.

superadmin

Recent Posts

Скандал у Дніпрі: фірма з кримінальним минулим отримала 107 млн грн на ремонт лікарні

ТОВ «СК СТРОЙІНВЕСТ», що фігурує у 18 кримінальних провадженнях, уклало контракт на 107 млн грн…

8 години ago

Директорка Шацького парку Христецька, обвинувачена в розкраданні 1 млн грн, залишається на посаді

Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку, попри судовий процес у справі про присвоєння понад…

8 години ago

Власники Cosmolot підозрюються в ухиленні від сплати 1,15 млрд грн податків

ТОВ «Спейсикс», що володіє брендом онлайн-казино Cosmolot і належить росіянину Сергію Токарєву, звинувачують у несплаті…

8 години ago

Виробник дронів «Укропчик» сплатить 9,6 млн грн за зрив поставок для ЗСУ

ТОВ «Кальхеон», постачальник FPV-дронів «Укропчик» для ЗСУ, має сплатити 9,6 млн грн штрафу за порушення…

1 день ago

Гендиректор «Лісів України» Болоховець підозрюється у незаконному збагаченні на 7,9 млн грн

Директора державного підприємства «Ліси України» Юрія Болоховця затримали за підозрою в незаконному збагаченні на суму…

1 день ago

Керівник підрозділу НАБУ Магамедрасулов підозрюється у корупції та зв’язках із РФ

Керівника четвертого підрозділу детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова затримали за підозрою в корупції та зв’язках із…

1 день ago