БЕБ розкрило схему ухилення від податків на 28 млн грн: як експортери зерна обдурили державу

Бюро економічної безпеки (БЕБ) викрило масштабну схему ухилення від сплати податків, через яку бюджет України недоотримав понад 28 млн грн. У центрі афери – ТОВ «Сідлайн Торг» і ТОВ «Вальхалла 2021», які експортували зерно та олійні культури, прикриваючись фіктивними документами. Розслідування показало, як компанії купували продукцію в тіньовому секторі, легалізували її через підставну фірму та вивозили за кордон, уникаючи оподаткування.

Схема: тіньове зерно і фіктивний постачальник

Схема базувалася на закупівлі зерна за готівку в тіньовому секторі без будь-якого документального оформлення. Для створення видимості законності ТОВ «Сідлайн Торг» (керівник – Людмила Дужа, нині пов’язана з ТОВ «Арганта») і ТОВ «Вальхалла 2021» укладали фіктивні угоди з ФГ «Агропромторг-Південь». Ця фірма нібито постачала продукцію, яку компанії експортували.

Перевірка БЕБ виявила: ФГ «Агропромторг-Південь» – порожня оболонка. Підприємство орендувало землю лише з липня 2024 року, тобто не могло виростити заявлене зерно. Воно не є платником ПДВ (свідоцтво анульовано у 2021 році через відсутність звітності), не має складів, техніки чи працівників. Реальних операцій із постачання не було, податкові накладні не реєструвалися, а походження продукції пояснити не змогли.

Легалізація і експорт

Щоб вивезти зерно за кордон, «Сідлайн Торг» і «Вальхалла 2021» подавали митниці фальшиві документи, де постачальником значився «Агропромторг-Південь». Продукцію зберігали та відвантажували з комплексу ТОВ «УЗТК ТРЕЙД» у Славуті, звідки вона йшла на експорт залізницею й автотранспортом. За митними деклараціями, обсяг поставок склав 144,3 млн грн. Податки не сплачувалися, а валютна виручка не поверталася в Україну.

Наслідки для держави

Схема дозволила експортерам уникнути сплати податків на суму понад 28 млн грн. Фіктивність угод і відсутність реального обліку продукції зробили операцію невидимою для податкової служби. БЕБ встановило, що ключову роль у махінаціях відіграли службові особи «Сідлайн Торг» і «Вальхалла 2021», які свідомо використовували підставну фірму для прикриття.

Висновки

Цей випадок – лише один із прикладів, як тіньовий сектор аграрного ринку обкрадає державу. Використання фіктивних фірм і готівкових розрахунків залишається поширеним інструментом ухилення від податків. Розслідування БЕБ триває, але вже очевидно: без жорсткого контролю над експортом сільгосппродукції бюджет і далі втрачатиме мільйони.

superadmin

Recent Posts

Начальник Київської митниці Валерій Чіхін декларує валюту, але не має нерухомості: усе майно на дружині

Начальник відділу Київської митниці Валерій Чіхін задекларував значні валютні заощадження, але не вказав жодного об’єкта…

10 години ago

Одеські контрабандисти цигарок відмивають кошти через «зернові» схеми з ОАЕ

Контрабандисти в Одесі використовують схеми експорту сільгосппродукції для відмивання коштів, транспортуючи продукцію сумнівного походження до…

10 години ago

Мер Ірпеня Олександр Маркушин під домашнім арештом: звинувачення у махінаціях із гуманітарними авто

Останні місяці міський голова Ірпеня Олександр Маркушин переживає складний період. Уже майже три місяці він…

17 години ago

Посадовець Дніпропетровської ОДА Герман Масяйкін приховав майно на 6,04 млн грн

Завідувач сектору з питань дотримання прав і свобод відділу взаємодії з правоохоронними органами Дніпропетровської обласної…

17 години ago

Поява Олеся Довгого на благодійному заході викликала обурення через його корупційне минуле

Поява екссекретаря Київської міської ради часів Леоніда Черновецького Олеся Довгого на благодійному заході спричинила хвилю…

17 години ago

Ексзаступник глави ДБР Олександр Бабіков три роки ухилявся від сплати аліментів

Засновник адвокатського об’єднання «Дефенсорес», колишній заступник голови Державного бюро розслідувань (ДБР) і експрокурор Олександр Бабіков…

17 години ago