Афера Сенниченка на 10 мільярдів: як швейцарський фінансіст Олег Цюра сприяв розкраданню України

Ім’я Олега Цюри спливло у скандалі, пов’язаному з ім’ям ексголови Фонду держмайна Дмитра Сенниченка, та грандіозній афері, яка коштувала Україні понад десять мільярдів гривень.

Причому, що характерно, зв’язок Олега Цюри з принаймні частиною схем Дмитра Сенниченка та інших учасників розкрадання Одеського припортового заводу та Об’єднаної гірничо-хімічної компанії виявили не детективи НАБУ, а журналісти-розслідувачі. Наскільки відомо, прізвище Олега Цюри в розслідуванні, яке ведуть НАБУ і САП, не фігурує.

А тим часом він причетний до схем, які допомогли учасникам угруповання, очолюваного Дмитром Сенниченком, продавати українські ресурси російським компаніям в обхід міжнародних санкцій і виводити гроші від цих схем за кордон. Також є зв’язок Олега Цюри з російським капіталом і російським бізнесом.

Участь в обході санкцій та постачання руди в Крим

Олег Цюра пов’язаний з одним із підозрюваних у «справі Сенниченка» – Сергієм Байраком, якого вважають одним із ключових учасників схеми з розкрадання десяти мільярдів у держави. За версією слідства, його роль полягала в «сприянні транзакціям і спілкуванню між зацікавленими сторонами в операції».

З Байраком Цюра пов’язаний через німецькі компанії ITS International Trade & Sourcing GmbH & Co KG та ITS International Trade & Sourcing Verwaltung GmbH, зареєстровані в Дюссельдорфі. Власник компаній – Сергій Байрак, директор – Олег Цюра.

Ці компанії були залучені в сумнівні угоди, включно із закупівлею цирконієвих руд на сумнівних умовах, що викликало додаткові побоювання щодо їхньої ролі в міжнародних ділових відносинах. Суть справи в тому, що у 2018 році ITS International Trade & Sourcing GmbH & Co KG виграла аукціон на покупку партії цирконієвої руди у державного Східного ГЗК. Ціна угоди склала 45 мільйонів гривень, але ITS International Trade & Sourcing GmbH & Co KG запропонувала ціну всього на одну тисячу гривень вищу, ніж її конкуренти, що породило сумніви у чистоті аукціону.

У 2020 році ITS International Trade & Sourcing GmbH & Co KG взяла участь у поставках 24 тисяч тонн української ільменітової руди для заводу «Кримський титан» у окупованому Криму. Завод на той час контролювали Дмитро Фірташ, Сергій Льовочкін та Іван Фурсін.

Швейцарські та російські ділові операції

Судячи з даних реєстрів, Олег Цюра має подвійне громадянство: Німеччини та Швейцарії. На нього в цих двох країнах зареєстровано низку фірм, які надають послуги з фінансового управління та захисту активів у Швейцарії, зокрема, для клієнтів із Росії. Ці послуги включають сприяння транскордонним транзакціям і переміщенню активів, що дозволяє російським компаніям обходити санкції, запроваджені західними урядами.

Частина фірм вже або ліквідована, або Олег Цюра вийшов із числа їх керівників:

Щодо безпосередньо Росії, то Олег Цюра пов’язаний із MidUral, російською металургійною корпорацією, що спеціалізується на феросплавах і хімікатах. MidUral належить російському бізнесмену Сергію Гільваргу.

Phoenix Resources AG, одна з компаній Цюри, бере участь в експорті ферохрому від імені MidUral. Цей експорт включає спотворення походження продукту, тобто поставки в Європейський союз маркуються як такі, що походять з Узбекистану, а не з Росії, що дозволяє обійти санкції ЄС.

Олег Цюра з 2022 по 2024 рік був керівником Linvo AG, яку у 2014 році заснувала Людмила Цюра в інтересах Миколи Коробова, великого петербурзького девелопера, пов’язаного з місцевою владою.

Окрім Людмили Цюри, яка, очевидно, є дружиною Олега Цюри, у Німеччині засвітилася і Ева Цюра, 2008 року народження. Скоріш за все – дочка, яка разом з Олегом Цюрою є членами муніципальної ради швейцарського міста Уїтікон.

Справа потребує подальшого розслідування

Яка саме роль Олега Цюри у схемі крадіжок Дмитра Сенниченка, поки встановити не вдалося. У матеріалах слідства, як уже згадувалося, прізвище Олега Цюри не фігурує. Принаймні, не фігурувало ще кілька тижнів тому.

Але, за неофіційними даними, Сергій Байрак, з яким пов’язаний Олег Цюра і який є одним із трьох ключових учасників схеми Сенниченка, пішов на співпрацю зі слідством. У зв’язку з цим є вірогідність, що він дасть свідчення і на Олега Цюру, без якого виведення принаймні частини грошей з украдених в України 10 мільярдів за кордон було б неможливе. Логічно також припустити, що Олег Цюра, як спеціаліст із вкладення та управління капіталами, знає, куди саме, хто і скільки з ключових учасників схеми вклав грошей. Очевидно також, що без співпраці зі швейцарськими та німецькими правоохоронцями ці гроші повернути буде неможливо.

У підсумку можна висловити впевненість у тому, що справа про крадіжки в Одеському припортовому заводі та Об’єднаній гірничо-хімічній компанії, організатором якої називають колишнього голову Фонду держмайна України Дмитра Сенниченка, потребує додаткового розслідування, а роль у цій схемі Олега Цюри – ретельного вивчення.

superadmin

Recent Posts

Начальник Київської митниці Валерій Чіхін декларує валюту, але не має нерухомості: усе майно на дружині

Начальник відділу Київської митниці Валерій Чіхін задекларував значні валютні заощадження, але не вказав жодного об’єкта…

10 години ago

Одеські контрабандисти цигарок відмивають кошти через «зернові» схеми з ОАЕ

Контрабандисти в Одесі використовують схеми експорту сільгосппродукції для відмивання коштів, транспортуючи продукцію сумнівного походження до…

10 години ago

Мер Ірпеня Олександр Маркушин під домашнім арештом: звинувачення у махінаціях із гуманітарними авто

Останні місяці міський голова Ірпеня Олександр Маркушин переживає складний період. Уже майже три місяці він…

17 години ago

Посадовець Дніпропетровської ОДА Герман Масяйкін приховав майно на 6,04 млн грн

Завідувач сектору з питань дотримання прав і свобод відділу взаємодії з правоохоронними органами Дніпропетровської обласної…

17 години ago

Поява Олеся Довгого на благодійному заході викликала обурення через його корупційне минуле

Поява екссекретаря Київської міської ради часів Леоніда Черновецького Олеся Довгого на благодійному заході спричинила хвилю…

17 години ago

Ексзаступник глави ДБР Олександр Бабіков три роки ухилявся від сплати аліментів

Засновник адвокатського об’єднання «Дефенсорес», колишній заступник голови Державного бюро розслідувань (ДБР) і експрокурор Олександр Бабіков…

17 години ago